Що таке бурштин? Як утворюється бурштин, де його знаходять і з чого виготовляють?

Ви напевно знайомі з виробами з бурштину. З блідим, жовтуватим (або часто коричневим) відтінком ці прикраси були широко вихвалені за їх витончену та приглушену привабливість. Але чи замислювалися ви, що таке бурштин і як він утворюється? Ви коли-небудь хотіли дізнатися, з чого зроблено і де це можна знайти? Що ж, це лише деякі з багатьох речей, про які ми дізнаємося протягом цієї статті.

Найкраще бурштин можна пояснити як скам’янілу смолу вимерлих стовбурів дерев. Дерева зазвичай виділяють певну форму смоли, яка робить їхні стовбури сприйнятливими до атак паразитів і комах. Ці смоли також лікують будь-які внутрішні пошкодження, зберігаючи дерево здоровим і безпечним. Згодом смола перетворюється на органічну скам’янілість , яку ми тепер називаємо бурштином. Однією з найдавніших форм бурштину є український поліський бурштин, балтійський бурштин та домініканський синій бурштин якому більше 40 мільйонів років.

Хоча найпопулярніші види бурштину доступні в світло-жовтому кольорі, ви також знайдете інші варіанти з темно-коричневим відтінком. Деякі з них навіть мають відтінки темно-зеленого, темно-синього та білого. Бурштин може бути як прозорим, так і непрозорим з крихітними бульбашками повітря всередині нього.

Ймовірно, найціннішою формою бурштину є та, яка все ще має сліди органічного життя, яке в один момент опинилося в пастці стовбура дерева. Маючи плавучість, легко плаває у водоймах . Ймовірно, тому ви знайдете бурштин на узбережжі, особливо в Північній Європі. Бурштин частіше знаходять на узбережжі після сильного шторму.

Під час цих штормів бурхливе море майже миттєво витісняє ці смоли з надр моря, ведучи їх до берега. Бурхливий вплив піску, шторму та моря надає йому легкий полір.

Деякі з найпоширеніших видів бурштину включають балтійський бурштин, мексиканський бурштин, карибський бурштин, зелений бурштин, копальний бурштин, бірманський бурштин, блакитний бурштин і чорний бурштин. Хоча найпоширенішими кольорами бурштину є жовтий або коричневий, цей елемент має понад 200 визначених відтінків.

Як утворюється бурштин?

Як згадувалося раніше, бурштин виготовляють зі смоли стовбурів дерев. Смола - це напівтвердий елемент, який працює як захисний механізм, керований імунною системою дерева. Кожного разу, коли рослина чи дерево стають свідками рани (як зламані гілки), вони утворюють густу та в’язку смолу, яка ефективно закриває зазначену травму, запобігаючи подальшому пошкодженню.

Смола також може виділятися, коли дерево атакують дрібні комахи або грибки. З часом ця густа смола лікує та заклеює пошкодження, зберігаючи дерево здоровим.

Коли смола стікає по стовбуру дерева, вона може захопити комах або дрібні шматочки рослин. Згодом він затвердіє, утворюючи бурштин. Варто відзначити, що не кожна смола може бути перетворена в бурштин. Тому що найчастіше бурштин руйнується під впливом погодних умов.

Щоб перетворитися на бурштин, смола має бути хімічно стабільною, завдяки чому вона не руйнуватиметься протягом наступних років. Він також має бути непроникним для сонця, вітру, шторму, дощу, несприятливої ​​погоди та комах, таких як бактерії чи паразити.

Окрім стійкості до несприятливих погодних умов, смола також має потребувати відповідних умов для скам’яніння. Бурштин на стадії зародження може бути легко захоплений морською водою, після чого він може бути занурений глибоко під різні шари відкладень. Цей занурений бурштин згодом скам’яніє.

У Балтійському регіоні Європи кілька льодовиків знищили смоляні дерева. Коли їх поховали, смола в цих деревах скам'яніла у вигляді бурштину. Мокра глина та відкладення піску ефективно зберігають смолу, оскільки вони не містять високих рівнів кисню. Потім відкладення доступні у вигляді гірських порід.

Постійний тиск і висока температура роблять смолу схожою на помаранчеві дорогоцінні камені. Молодий або копальний бурштин утворюється внаслідок полімеризації молекул. З часом тепло та високий тиск витісняють терпени, завершуючи таким чином перетворення бурштину.

Зазвичай лише дві форми смоли можуть скам'яніти з часом. Перший — це терпеноїди, які утворюються різними голонасінними (з хвойних дерев ) і покритонасінними. Ці смоли мають кільцеподібні структури, створені елементами ізопрену. Наступною популярною формою смоли є фенольна смола, яка виготовляється з покритонасінних рослин. Незвичайне дерево, відоме як medullosans, відоме тим, що виробляє третій унікальний вид смоли. Цей, однак, зустрічається рідше.

Скільки років бурштину?

Бурштин, який знаходять сьогодні, датується більш ніж 30-90 мільйонами років. Тим не менш, ніхто не може визначити загальний час, необхідний для перетворення смоли на бурштин. Найдавніша форма бурштину була простежена з верхнього карбону майже 300 мільйонів років тому.

Найпопулярніші варіанти бурштину отримують із соснових і хвойних порід дерев. Однак більшість варіантів бурштину походять від нині вимерлих видів, оскільки смола була створена кілька мільйонів років тому.

Де знайдено бурштин?

Від Аляски до Мадагаскару бурштин зустрічається в кількох місцях по всьому світу. Проте найбільші родовища виявлені в Балтійському регіоні Європи та М’янмі (раніше відома як Бірма). Кожен регіон служить репрезентацією різної епохи геології нашої Землі. Наймолодшою ​​формою бурштину є, мабуть, домініканський бурштин, історія якого налічує приблизно 16-25 мільйонів.

Балтійський бурштин датується понад 40 мільйонами років, і, як і Домініканський бурштин, він містить ряд мух, мурах, комах і крихітних ящірок. Бурштин Бірми або М'янми може бути простежений до 100 мільйонів років, і це, ймовірно, найстаріший бурштин, відомий людині.

З чого зроблений бурштин?

Бурштин створений зі смол стовбурів дерев. Коли смола поступово стікає зі стовбура, вона потрапляє в пастку для дрібних комах, таких як мурахи, мухи, ящірки, а також широкий спектр хребетних і безхребетних. Згодом смола скам'яніла, утворюючи бурштин.

Чи є бурштин мінералом?

Ні, бурштин не є мінералом. Це тому, що мінерали є природними, однорідними елементами з точним хімічним складом. Їх структура зазвичай кристалічна, а походження повністю неорганічне. Бурштин не відповідає цьому параметру, оскільки він є органічним за своєю природою і має високу аморфність структури. Оскільки в бурштині немає правильного внутрішнього розташування атомів, його не можна назвати мінералом.

Бурштин краще визначити як дорогоцінний камінь. Питома вага бурштину надзвичайно низька, що робить його одним із найлегших доступних каменів. Це також є причиною, чому він буде плавати у воді з більшою щільністю солоної води.

Висновок

Найпопулярніший вид бурштину, балтійський, був вичерпаний вже до 1800-х років. Однак припускають, що в калінінградських Янтарних копальнях все ще є кілька тисяч тонн бурштину. З огляду на наші масштаби видобутку, бурштин у цих копальнях можна видобувати більше трьох століть. Бурштин видобувають також у М'янмі, а видобуті варіанти відправляють до музеїв або продають у ювелірні магазини.


Хоча бурштин все ще виробляють із смол дерев, може знадобитися кілька мільйонів років, щоб смола перетворилася на бурштин. Оскільки поклади бурштину піддаються впливу видобутку, а дерева (які можуть нести смолу) знищуються замість того, щоб їх скам’янілі, доступність необробленого органічного бурштину продовжуватиме скорочуватися.


Відгуків: 0


Супутні товари
Без податку: 820.00 грн.
820.00 грн.
Без податку: 80.00 грн.
475.00 грн. 80.00 грн.
Без податку: 475.00 грн.
475.00 грн.
Без податку: 390.00 грн.
390.00 грн.
Схожі статті
Рейтинг найвідоміших картин, від портрета Яна ван Ейка ​​до шедевра Густава Клімта.Живопис є давнім засобом, і навіть з появою фотографії, кіно та цифрових технологій він все ще залишається стійким сп..
Написати відгук
Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
Погано           Добре